Generalizirani anksiozni poremećaj

Image by WOKANDAPIX from Pixabay

Generalizirani anksiozni poremećaj (GAD) je mentalno stanje koje karakterizira stalna i pretjerana tjeskoba i brige. Osobe s GAD-om često brinu o širokom rasponu stvari, kao što su zdravlje, financije, sigurnost ili budućnost. Ove brige mogu biti vrlo ometajuće i mogu otežati svakodnevno funkcioniranje.

TA se može koristiti za liječenje GAD-a na nekoliko načina:
1. Identificiranje i propitivanje negativnih poruka iz stanja ega
Osobe s GAD-om često imaju negativne poruke iz svog Roditeljskog stanja ega (Critical Parent) koje ih potiču na tjeskobu i brige. TA terapija može pomoći osobama s GAD-om da identificiraju i propituju ove negativne poruke, što im može pomoći da ih prevladaju.
Primjer:
Osoba s GAD-om može imati negativnu poruku iz svog Roditeljskog stanja ega koja kaže: “Moraš uvijek biti savršen.” Ova poruka može dovesti do toga da osoba brine da će učiniti nešto pogrešno i da će biti osuđena. TA terapija može pomoći ovoj osobi da propita ovu poruku i shvati da nije istina da mora uvijek biti savršena. S ponosom mogu reći da sam svoj driver Budi savršen ostavila na drugoj godini edukacije.
2. Ojačavanje zdravih stanja ega
TA terapija može ojačati zdrava stanja ega, posebno Odraslo stanje ega, kako bi osobe s GAD-om mogle racionalnije razmišljati o svojim brigama.
Primjer: Osoba s GAD-om može imati teškoće u razlučivanju stvarne opasnosti od iracionalne brige. TA terapija može pomoći ovoj osobi da razvije vještine racionalnog razmišljanja i donošenja odluka, što joj može pomoći da se nosi sa svojim brigama. Ovo je bilo važno za moje fobije. Ovo ne mora uvijek biti da osoba dođe do zaključka suprotnog od početnog, nekad mi je bilo dovoljno samo si reći – pričekaj do sutra pa ćeš vidjeti što ćeš tad misliti i osjećati o tome. Ta tehnika je pomogla da funkcioniram u ovdje i sada, a sutra bi, naravno, briga od jučer bila puno, puno manja. To bi možda bio čak i svojevrstan reframing?
3. Eksplicitno rješavanje GAD-a
TA terapija može se koristiti za izravno rješavanje GAD-a kroz tehnike kao što su reframing, vremenska linija i reparenting.

Reframing: tehnika koja pomaže ljudima u promjeni percepcije ili značenja svojih misli ili ponašanja. U kontekstu GAD-a, reframing može pomoći ljudima da prepoznaju besmislenost svojih briga. Primjer: Osoba s GAD-om može brinuti da će izgubiti posao. TA terapija može pomoći ovoj osobi da preoblikuje svoju brigu tako da shvati da je to vjerojatnost, a ne neizbježnost.

Vremenska linija: Vrijeme putovanja je tehnika koja pomaže ljudima da se mentalno vrate u prošlost i istraže korijene svojih GAD-a. To može pomoći ljudima da nauče više o svojim brigama i kako su one povezane s njihovim ranijim iskustvima.
Primjer: Osoba s GAD-om može brinuti o sigurnosti svoje obitelji. TA terapija može pomoći ovoj osobi da istraži svoje brige i shvati da su one možda povezane sa strahom od smrti koji je razvila nakon gubitka voljene osobe u djetinjstvu.

Reparenting: Reparenting je tehnika koja pomaže ljudima da iscijele negativne stavove koje su internalizirali iz svojih ranih skrbnika. U kontekstu GAD-a, reparenting može pomoći ljudima da stvore unutarnju pozitivnu figuru koja će ih podržati u suočavanju sa svojim brigama.
Primjer: Osoba s GAD-om možda je imala kritičnog roditelja koji joj je stalno govorio da je nesposobna. TA terapija može pomoći ovoj osobi da stvori pozitivnu unutarnju roditeljsku figuru koja joj pruža samoosjećanje i ohrabrenje.

Piše: Azra Imširović, edukantica TA, specijalizantica pod supervizijom, smjer psihoterapija