Različite škole transakcijske analize: Evolucija i primjena

Transakcijska analiza (TA) kao psihoterapijski pravac razvijala se kroz različite generacije i škole mišljenja, pružajući terapeutu i klijentu širok spektar alata za rad na emocionalnom, kognitivnom i ponašajnom planu.

U ovom tekstu istražujemo glavne pravce TA, kako ih je prikazao Tony White, te njihovu praktičnu primjenu u terapijskom radu.

Prva generacija TA

Klasična TA – Ova škola, koju su razvili Eric Berne i njegovi sljedbenici (Steiner, Dusay, Karpman), temelji se na analizi strukture ega, transakcija, igara i životnih skripti. Fokusira se na razumijevanje dinamike unutar pojedinca i između pojedinaca, koristeći analitički pristup za identifikaciju disfunkcionalnih obrazaca ponašanja i komunikacije.

Redecision terapija – Razvijena od strane Boba i Mary Goulding, ova škola promovira nenasilni, netransferencijalni pristup. Ključna metoda je “postavljanje slike roditelja na stolicu, a ne na vlastito lice”, što omogućuje klijentu da preuzme kontrolu nad vlastitim mislima, osjećajima i ponašanjima kroz donošenje novih odluka koje zamjenjuju zastarjele životne skripte. To je terapija reodlučivanja ili terapija ponovnog odlučivanja.

Druga generacija TA

Relacijska TA – Ova europska škola, predvođena Hargadenom i Sillsom, istražuje važnost prijenosa i protuprijenosa u terapiji. Ključni koncept je da su i klijent i terapeut aktivno uključeni u proces promjene te da su oboje transformirani kroz terapijski odnos. Umjesto rada “s” prijenosom, ova škola naglašava rad “u” prijenosu, što omogućuje dublje razumijevanje odnosa i unutarnjih konflikata.

Integrativna TA – Nastala početkom 1990-ih, pod vodstvom Erskinea i Trautmanna, ova škola kombinira empatijske transakcije, istraživanje i prilagodbu. Cilj je stvoriti sigurnu terapijsku okolinu u kojoj klijent može istražiti duboke emocionalne rane i izgraditi autentične odnose temeljem povjerenja i razumijevanja.

Kratkotrajne i dugotrajne terapije

Škole TA mogu se grubo podijeliti prema trajanju i ciljevima terapije. Kratkotrajne terapije, poput klasične TA i redecision terapije, usmjerene su na brzo rješavanje specifičnih problema i donošenje konkretnih odluka. Dugotrajne terapije, poput relacijske i integrativne TA, fokusiraju se na razvoj dugoročnih odnosa između terapeuta i klijenta te na duboku emocionalnu transformaciju.

Zaključak

Različite škole transakcijske analize pružaju bogatstvo metoda i tehnika za rad s klijentima, ovisno o njihovim specifičnim potrebama i ciljevima. Bez obzira na odabrani pravac, ključna komponenta uspješne terapije je odnos između terapeuta i klijenta, koji omogućuje sigurno i podržavajuće okruženje za osobni rast i promjenu.