Film Priča završava s nama (It Ends with Us), adaptacija romana Colleen Hoover, nudi slojevitu priču koja kroz prizmu transakcijske analize (TA) otkriva kompleksne odnose i unutarnje sukobe likova. Kroz dinamičan odnos između Lily Bloom, glavne junakinje, i neurokirurga Rylea Kincaida, gledatelji svjedoče ciklusima nasilja i dubokim emocionalnim ranama.
Iz perspektive TA, Lily i Ryle igraju nesvjesne igre koje vode destruktivnim ishodima. Lily, odrasla u disfunkcionalnom domu, često preuzima ulogu Spasitelja iz dramskog trokuta. Kao dijete, bila je svjedok nasilja između svojih roditelja, što je uvjetovalo njezin način percipiranja ljubavi i sukoba. Na početku veze s Ryleom, ona ulazi u ego-stanje Odrasli, birajući racionalne odluke i svjesno napuštajući obrasce koje je usvojila iz prošlosti. Međutim, Ryleove agresivne epizode aktiviraju njezino ego-stanje Dijete. U tom stanju oživljava stare emocionalne rane, osjećaje bespomoćnosti i straha, kao što je doživljavala uz oca.
Ryle, pak, također prolazi kroz snažnu unutarnju borbu. Na početku filma, djeluje kao Odrasli, emocionalno stabilan i uspješan muškarac, ali njegove nasilne epizode otkrivaju sklonost regresiji u ego-stanje Dijete. Njegovi ispadi bijesa i emocionalne nesigurnosti reflektiraju duboke neiscjeljene traume, čime preuzima ulogu Progonitelja u dramskom trokutu. Ryle je zatvoren u vlastitim obrascima koji se neprestano ponavljaju. Pri svakom incidentu nasilja, on se povlači, traži oprost i pokušava racionalizirati svoje ponašanje. To Lily ponovno vraća u ulogu Spasitelja.
S druge strane, lik Atlasa, Lilyne prve ljubavi, simbolizira zdravo Odraslo ego-stanje. Iako i on nosi vlastite traume iz prošlosti, Atlas se nosi s njima na konstruktivan način, pokazuje empatiju i podršku, bez pokušaja manipulacije ili kontrole. Atlas predstavlja primjer transformacije kroz proces samopromatranja i osvještavanja emocionalnih obrazaca.
Kroz TA, možemo analizirati i Lilyno emocionalno putovanje kao proces od odigravanja nesvjesnih igara. Na početku, ona nesvjesno ulazi u igre koje vode do starih rezultata – vezivanje za nasilne partnere, traženje ljubavi kroz patnju i pokušaj da spasi one koji su emocionalno povrijeđeni. Međutim, kako se priča razvija, Lily postupno prelazi iz Spasitelja u ego stanje Odrasli. Time osvještavajući da je jedini način izlaska iz ciklusa nasilja prekinuti igru.
U filmu tema transgeneracijske traume očituje se kroz Lilynu borbu s nasilnim obrascima koji su se prenijeli iz njezina djetinjstva. Film ističe važnost prepoznavanja i prekidanja tih obrazaca kako bi se stvorilo sigurnije okruženje za buduće generacije, čime Lily demonstrira hrabrost u suočavanju s vlastitom prošlošću i donošenju odluka za bolju budućnost.
Ako doživljavate bilo koju vrstu nasilja, znajte da niste same i da postoji pomoć. U Hrvatskoj su priznate različite vrste nasilja, uključujući fizičko, psihičko, seksualno, ekonomsko i emocionalno nasilje. Bez obzira na to jeste li izložene prijetnjama, fizičkom zlostavljanju ili manipulaciji, važno je da potražite podršku.