Savjetovanje prije i u MPO postupku
Savjetovanje prije donacije gameta u MPO postupku
Savjetovanje prije donacije spermija za žene samice u MPO postupku
Neke “prepreke” u životu su malo teže od drugih. Suočavanje s neplodnošću bismo mogli reći da je jedna od takvih. Neplodnost utječe na nekoliko iznimno važnih segmenata života, tjelesno zdravlje, mentalno zdravlje, partnerske odnose, financijske aspekte, pitanja svojeg mjesta u zajednici itd. Stoga nije nikakvo čudo da se u ovom periodu pojavljuje potreba za dodatnom psihološkom i emocionalnom podrškom.
Primijetila sam tu potrebu u ovom segmentu u svojoj okolini i osim primarne edukacije u psihoterapijskom pravcu, posebno sam se educirala baš za ‘Savjetovanje u neplodnosti’ te radila s nekoliko klijentica. Možete imati povjerenje da ću znati o čemu pričate, razumjeti specifične riječi koje koristite vezane uz pokušaje začeća ili MPO te ponuditi podršku na način primjeren ovoj često delikatnoj temi. Naime, radi određene razine tabua i srama koji još uvijek vlada oko ove problematike, osobe suočene s neplodnošću se ne obraćaju niti obitelji ili prijateljima, nego najčešće pate “unutar svoja četiri zida” dok na van, često kroz osmijeh, čestitaju prijateljicama na trudnoći, odlaze na dječje rođendane i slično.
Neplodnost trenutno pogađa svakog šestog para u svijetu. Kako plodnost kod muškaraca opada, a i žene se sve češće suočavaju s izazovima vezanim za plodnost, predviđa se da će potreba za stručnom podrškom u vezi s mentalnim zdravljem parova i pojedinaca koji se suočavaju s neplodnošću postajati sve veća. Iako dijagnoza neplodnosti ne podrazumijeva uvijek potrebu za savjetovanjem ili terapijom, postoje situacije u kojima je ta podrška nužna. Također, neki traže pomoć u različitim fazama potpomognute oplodnje ili u planiranju života bez djece.
Osobe koje prolaze kroz izazove neplodnosti često se suočavaju s uobičajenim problemima poput anksioznosti, depresije i poteškoća u partnerskim odnosima, ali se suočavaju i s jedinstvenim problemima i iskustvima specifičnim za ovu situaciju, za što stručnjaci moraju biti posebno pripremljeni.
Kaže neka izreka kako čovjek ne zna koliko je jak dok biti jak mu ne postane jedina opcija i ja ne sumnjam da vi možete i sami proći kroz ovaj teži put do roditeljstva. Možete, ali ne trebate. Postoji još jedna opcija, a to je terapija odnosno podrška. Javite se za termin sa sigurnošću da su vaši podaci povjerljivi jer sve što se kaže terapeutu, terapeut je dužan čuvati kao tajnu.
Počnimo tako od sigurnog okruženja, a s nadom do veselog cilja. No znajte da za sve što ćete donijeti na terapiju, ma koliko teško bilo, ja ću vas dočekati. Za termin pišite u inbox, bez obaveze.