Vrijednost psihoterapijske seanse leži u tome što pruža siguran prostor za izražavanje, istraživanje i razumijevanje vlastitih misli, osjećaja i ponašanja. Terapeut pruža podršku, empatiju i stručno vođenje klijenta u procesu samorazumijevanja i osobnog rasta. Kroz terapiju se može postići emocionalno olakšanje, promjena nezdravih obrazaca, razvoj novih vještina te bolje funkcioniranje u svakodnevnom životu. Terapijska sesija može pomoći klijentu da stekne dublje razumijevanje sebe, poboljša međuljudske odnose i postigne veću dobrobit i zadovoljstvo u životu.
Rješavanje problema emocionalnog zanemarivanja u djetinjstvu može biti složen proces, ali postoji nekoliko strategija koje vam mogu pomoći u tom procesu.
Prepoznavanje i prihvaćanje emocionalnog zanemarivanja: Prvi korak je postati svjestan da ste iskusili emocionalno zanemarivanje u djetinjstvu. To može biti teško, ali prepoznavanje i prihvaćanje tog iskustva ključno je za daljnji rad na sebi.
Potražite podršku: Potražite stručnu podršku psihoterapeuta, koji je specijaliziran za rad s traumom i emocionalnim zanemarivanjem. Terapeut vam može pružiti podršku, razumijevanje i alate za obradu iskustava.
Izražavanje i obrada emocija: Važno je naučiti prepoznati i izraziti svoje emocije. To može uključivati razumijevanje vlastitih potreba, prepoznavanje emocija koje ste možda potisnuli i naučiti zdravo izražavanje emocija.
Rad na samoprihvaćanju i samopouzdanju: Emocionalno zanemarivanje može ostaviti trag na samoprihvaćanje i samopouzdanje. Rad na razvijanju ljubavi prema sebi, prihvaćanju i izgradnji samopouzdanja može biti ključan dio procesa ozdravljenja.
Učenje zdravih strategija suočavanja: Razvijanje zdravih strategija suočavanja s emocijama i stresom važno je za prevladavanje emocionalnog zanemarivanja. To može uključivati vježbe opuštanja, meditaciju, tehnike disanja ili druge tehnike samoregulacije.
Povezivanje s drugima: Izgradnja zdravih i podržavajućih odnosa s drugima može biti važan dio procesa ozdravljenja. Pronalaženje ljudi koji su vam podrška i s kojima možete podijeliti svoje iskustvo može vam pomoći u procesu iscijeljena.
Važno je imati na umu da je svaki pojedinac jedinstven, pa se pristup rješavanju emocionalnog zanemarivanja može razlikovati. Stručna podrška terapeuta može biti ključna u pružanju vodstva i podrške tijekom tog procesa. Tražite li ju, na pravom ste mjestu.
Uživo radim u Zagrebu, najviše s temama: anksioznost i panični napadi, trauma, poremećaji hranjenja, nisko samopouzdanje i samopoštovanje, perfekcionizam i samokritičnost, zastoji, (ne)plodnost, komunikacija i granice te partnerski odnosi (partnerska terapija). U radu kombiniram psihoedukaciju, tehnike i podršku: psihoedukacijom se povećava znanje klijenta i razumijevanje stanja i terapije, tehnike i intervencije koristim u procesima na terapiji, a sve to uz podršku i odnos jer radim relacijsku psihoterapiju u kojoj je naglasak i na odnosu terapeut – klijent. Višegodišnje iskustvo i u radu online preko Zoom platforme.